10 BİNDEN FAZLA BİGALI KURTULUŞ ÇOŞKUSUNU YAŞADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

10 BİNDEN FAZLA BİGALI KURTULUŞ ÇOŞKUSUNU YAŞADI

Paylaş
 

Biga’nın Kurtuluşu’nun 95’inci yıldönümü Biga’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Etkinlikler kapsamında yemek ve oya yarışmaları düzenlenirken, 50 yılı dolduran çiftler Biga Belediye Başkanı İsmail Işık tarafından ödüllendirildi. Spor müsabakaları ile başlayan etkinlikler kapsamında Biga Belediyesi’nce Alişdede Camii’nde şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu ve halka ikramda bulunuldu.

10 farklı branşta 593 sporcunun katıldığı müsabakaların ardından 18 Eylül Pazartesi günü resmi törenler gerçekleşti. Biga Belediyesi ve Biga Kaymakamlığı çelenkleri Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na sunuldu. Törende konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık şöyle konuştu:

“Biga’nın kurtuluş coşkusunu yüreklerinde taşıyan, 18 Eylül’e, Milli Mücadele ruhuna sahip çıkan, anlamını kavrayan ve anlatmayı görev bilen sevgili Bigalılar,
Bugün topraklarımızın, hürriyetimizin, varlığımızın, namusumuzun işgalcilerden kurtulduğu gündür.
Bugün Türk Milletinin özgürlüğe ve birbirine bağlılığının tarihin sayfalarına kazındığı gündür.
Bir milletin vatan uğruna canından vazgeçtiği kahramanlarının destan yazdığı gündür, bugün.
Emperyalizme karşı Biga’mızın zafer kazandığı muazzam bir gündür bugün.
Emperyalizme karşı kazandığımız İzmir’den tüm ülkeye yayılan bu zafer; hiç şüphesiz ki, aynı zamanda genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma ve çağdaşlaşma mücadelesinde önemli dönüm noktalarından biridir.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği akıl ve bilim hedefi de yine bu mücadelenin önemli mihenk taşlarıdır.
Bizler akıl ve çağdaşlık hedeflerini aldığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasına sahip çıkmakla yükümlüyüz. Bu mirası gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur. Ülkemiz yine zor günlerden geçmektedir. İçeride ve dışarıda Atatürk’ü, ulusal kurtuluş mücadelemizi önemsiz göstermeye çalışanlar vardır.
Bugün de yine geçmişte olduğu gibi kenetlenmek, ülkemizin bekası için bir olmak, birlik olmak ve mücadele etmek zorundayız. Bu mücadele gücü Ulu Önderimizin de ifade ettiği gibi damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Bundan tam 95 yıl önce

Özgürlüğe, bağımsızlığa susamış bir ulusun, işgale direnişi, işgalcilere karşı koyuşu; zafere yol, kurtuluşa umut, Bigamıza gurur olmuştur.
İşgalcilere Biga’da ilk kurşunu sıkan Dimetokalı Tahsin Efe gibi;
O’nun silah arkadaşı olan ve düşman geri çekilirken son kurşunu da onlara sıkmaya and içen Gürlü Ali Efe gibi;
Topraklarımız üzerinde kurulan işgal planını bir gecede bozan Karabigalı Halit Bey gibi;
Atatürk’ün Biga’ya görevlendirdiği ve aldığı emir üzerine Biga’ya ilk giren komutan olan Aşir Atlı Paşa gibi;
Atatürk’ün yazdığı Büyük Nutuk’ta kahramanlığıyla anılan ve Ulu Önder tarafından kendisine teşekkür telgrafı gönderilen Köprülülü Hamdi Bey gibi;
Kahraman Kani Bey gibi;
Dıramalı Rıza gibi;
Çanakkale Destanı’nda tarihi bir sayfa açan;
silahsız, mermisiz bir halde yalnızca istihkam küreği ve süngüsüyle, düşmanla göğüs göğüse çarpışan Bahçelili Mehmet Çavuş gibi.
Bizlere hür yaşamayı, bağımsızlığı, özgürlüğü, Cumhuriyeti armağan eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk gibi,
Vatan topraklarını kanıyla sulamış, kurtuluş uğruna toprağa düşmüş, Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet diyerek al bayrak uğruna can vermiş kahraman şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor;
Gelecek nesillere Cumhuriyetimizin değerlerini aktarmanın şehitlerimize bir vefa borcu olduğu bilinciyle;
4 bin yıllık medeniyetin Cumhuriyet ile taçlandığı aziz şehrimiz Biga’nın kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünü gururla ve minnetle kutluyorum.

Hafta boyunca süren etkinlikler, Biga Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen Buray ve Bengü konserleri ile tamamlandı. Belediye Meydanı’nı dolduran onbini aşkın müziksever, büyük bir coşkuyla sanatçılara eşlik ettiler.
Sanatçılara anlamı birlik, beraberlik ve birarada yaşama olan Biga Belediyesi logolu hediye ile çiçek takdim etmek için sahneye çıkan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ise meydanı dolduran onbinlere seslenerek şunları söyledi:
“Sevgili Bigalılar ve geleceğimizin teminatı sevgili gençler, Bigamızın Kurtuluşu’nun 95’nci yıldönümü kutlu olsun. Sizlerin bu coşkusunu, bu isteğini, bu bir ve beraber oluşunuzu gördükçe bizim de geleceğe dair inancımız daha çok artıyor. Sizler var olduğunuz sürece bizlerin emanet aldığı Türkiye Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda sonsuza kadar ilerleyecektir. Türkiye Cumhuriyetini ve Mustafa Kemal Atatürk’ü yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecektir!”
Konser sonunda havai fişek gösterisi gerçekleştirildi ve 18 Eylül Biga’nın Kurtuluşu’nun 95’inci yıldönümü programları sona erdi.

Bir önceki yazımız olan SEDEF EGZAMA HASTALIĞINA MUCİZE ÇÖZÜM SAĞLIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.