1 OCAK 2018'E ZİNDE UYANMAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

1 OCAK 2018’E ZİNDE UYANMAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Yeni yıl sofralarında kendinizi kaybetmeyin ve ilk güne zinde uyanın.

Yeni yıl denince aklımıza ilk gelenler süsler, ışıltılar, sevdiklerimiz ve tabii ki yeni yıl sofraları. Yeni yılda herkesi bir araya getiren, zengin menüsüyle göz dolduran yeni yıl yemekleri yanlış ve ölçüsüz beslenme sonucu zehir olabiliyor. DoktorTakvimi.com doktorlarından Diyetisyen Seba Sarıtepe, yanlış beslenmenin önüne geçmek için önerilerini sıralıyor.

Gün boyu aç kalmayın

Yılbaşı günü yapılan en büyük hataların başında akşam tüketim artacağı için gün boyu aç kalmak geliyor. Dyt. Sarıtepe, güne mutlaka güzel ve dengeli bir kahvaltı ile başlanması gerektiğini belirtti. Bol yeşillik içeren peynirli yumurtalı bir kahvaltı, yanında 1-2 dilim esmer ekmek veya meyveli sütlü bir yulaf güne enerjik başlamak için ideal. Yılbaşı yemeğinin 2-3 saat öncesinde hafif bir ara öğün yemek sofraya aç oturmamayı, dolayısıyla porsiyon kontrolü yapmayı sağlıyor. Akşam genelde tüketim arttığı için öğleni hafif geçmek gerekiyor. Dyt.Sarıtepe, öğlen sebze yemeklerinin tercih edilebileceğini söyledi.

Bol bol su tüketin

Alkol tüketimi vücuttan su atımına sebep olacağı için yılbaşı günü su tüketiminin ihmal edilmemesi gerekiyor. Yılbaşı günü alkol alacaklar daha düşük kalorili olankarı tercih edip, 3-4 kadehle sınırlandırarak yeni yılın ilk gününe ferah ve zinde başlayabilirsiniz. Alkolün yanında kuruyemiş ve meyve gibi atıştırmalıkları tercih etmeli. Tatlı olarak ise sütlü tatlılar ideal.

Arada kaçamakların olabileceğini söyleyen Dyt. Sarıtepe; “Sıkıldığınız zaman kendinize ufak bir mola verin. Örneğin kendinizi sevdiğiniz hafif bir tatlı ile ödüllendirmeye ne dersiniz? Yapılan çalışmalar 1-2 haftalık mola verilen diyetlerin uzun vadede daha etkili olduğunu, kişilerin ideal kilolarını daha rahat koruduklarını ve tekrar eden kilo artışlarının olmadığını gösteriyor. Kendinize katı kurallar koymayın. Bu kurallara uyamadığınız takdirde kişinin kendini suçlaması ve beraberinde gelen özgüvensizlik sık gördüğümüz durumlardır. İşe önce kendimizi sevmekle başlayalım. Vücudumuzu dinleyelim. Onu tanıyalım ve ne istediğini bilelim. Canınız çikolata mı istiyor? 1-2 dakika bekleyin ve kendinize sorun. “Gerçekten ihtiyacım var mı?” Cevap evet ise savaş vermeyin. Porsiyon kontrolü sağlayarak ufak bir kaçamak yapın. Unutmayın, bedeninizi beslerseniz ruhunuz da beslenir” ifadelerini kullandı.

İşin sırrı denge

Yeni yılın ilk gününde su tüketimini artırmak, sebze ve meyve gibi hafif besinleri tercih etmek, kafeinli içeceklerden kaçınmak ve yeşillik alanda yapılacak keyifli yürüyüşler detoks etkisi yaparak vücudu toparlamaya yardımcı oluyor. Dyt. Sarıtepe, özel günlerde yapılan kaçamakları telafi etmek adına yapılan katı diyetler ve bilinçsiz detoks programlarının vücuda zarar verebileceğinin altını çiziyor. İşin sırrı denge diyen Dyt. Sarıtepe, bilinçsiz yapılan katı diyetlerin sonrasında hızlı kilo almaya sebep olacağını söyledi. “Yo-Yo etkisi” denilen bu kısır döngüye girmemek için her zaman dengeli ve sağlıklı beslenmeye yönelmek gerekiyor. Sağlıklı beslenmek görsel kaygılardan ziyade geleceğe yapılan bir yatırım anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.